Comunicate de Presa

Comunicate de Presa (30)

A fost inaugurată Grădinița cu Program Normal Călimănești

Scris de  |  Luni, 10 Septembrie 2018 09:57  |  Publicat în Comunicate de Presa

Odată cu începerea noului an școlar, la Călimănești, a fost inaugurată Grădinița cu Program Normal. Investiția a fost realizată cu fonduri de la Guvernul României, prin Ministerul Educației și cu fonduri locale. Contribuția orașului Călimănești la construirea grădiniței a fost de aproximativ 5 miliarde de lei.

Primaria Orasului Calimanesti, in calitate de beneficiar al proiectului "SISTEM Calimanesti – Servicii Integrate de Sanatate, Trai, Educatie si Munca in Calimanesti", POCU/138/4/1/114614, anunta desfasurarea conferintei de lansare aferenta proiectului. Proiectul este cofinantat din Fondul Social European prin Programul Operational Capital Uman 2014 - 2020, in cadrul Axei Prioritare 4 - Incluziunea sociala si combaterea saraciei, Obiectivul specific 4.1 - Reducerea numarului de persoane aflate in risc de saracie si excluziune sociala din comunitatile marginalizate in care exista populatie apartinand minoritatii rome, prin implementarea de masuri integrate.

Evenimentul va avea loc vineri de 11.05.2018, incepand cu orele 12:00, in Sala de festivități a Liceului Tehnologic de Turism Călimănești, strada Calea lui Traian nr.278, oraș Călimănești, județul Vâlcea.

Proiectul este implementat de Primaria Orasului Calimanesti in parteneriat cu Asociatia Scientia Nemus si Scoala Gimanziala Jiblea Veche – Calimanesti si are ca obiectiv general combaterea saraciei si a excluziunii sociale in comunitatea Jiblea Veche – Calimanesti, din judetul Valcea, prin implicarea a cel putin 600 de persoane, in masuri integrate de educatie, ocupare, antreprenoriat, sustinere a dezvoltarii si furnizarii de servicii sociale/medicale/socio-medicale, imbunatatire a conditiilor de locuit, combatere a discriminarii si promovarii multiculturalismului.

Activitatile propuse a se derula in cadrul proiectului vor consta in: activitati pentru sprijinirea cresterii accesului si participarii la educatie, activitati pentru sprijinirea accesului si/sau mentinerea pe piata muncii, activitati de sustinere a antreprenoriatului si a ocuparii pe cont-propriu in cadrul comunitatii, furnizarea de servicii sociale/medicale/socio-medicale, activitati de imbunatatire a conditiilor de locuit, combaterea discriminarii si promovarii multiculturalismului, precum si informare si publicitate.

Grupul tinta vizat de proiectul "SISTEM Calimanesti – Servicii Integrate de Sanatate, Trai, Educatie si Munca in Calimanesti" este constiuit din:

• 300 beneficiari servicii educationale - prescolari, elevi aflati in risc de abandon scolar, persoane care au abandonat invatamantul obligatoriu;
  • 200 beneficiarii servicii pentru accesul si mentinerea pe piata muncii - persoane neocupate profesional sau care lucreaza in gospodaria proprie in activitati agricole de subzistenta;
  • 100 beneficiari servicii pentru sustinerea antreprenoriatului - persoane ocupate sau neocupate profesional care doresc sa demareze o activitate economica independenta.

Perioada de implementare este februarie 2018 – februarie 2021.

Valoarea eligibila totala a proiectului este de 13.753.324,87 RON.

Proiect cofinantat din Fondul Social European prin Programul Operational Capital Uman 2014 - 2020

Primaria Orasului Calimanesti

Zilele oraşului Călimăneşti, 18-20 mai 2018

Scris de  |  Sâmbătă, 05 Mai 2018 08:46  |  Publicat în Comunicate de Presa

Oraşul Călimăneşti aniversează 630 de  ani de când, prin cele două Hrisoave emise la 20 MAI 1388 de Cancelaria marelui domnitor Mircea cel Bătrân, a fost atestat documentar.

Avem bucuria de a vă invita să fiţi alături de noi la manifestările prilejuite de acest eveniment!

Pe scena Teatrului de Vară "Florin Zamfirescu" din Parcul Central vă aşteaptă: Alexandra Ungureanu, Ionuţ Fulea şi formaţia instrumentală "Codru de România", Deepcentral şi Trupa Compact!

Comunicat de presă

Scris de  |  Vineri, 04 Mai 2018 10:54  |  Publicat în Comunicate de Presa

Vineri, 18 mai 2018, la ora 9.00, se deschide oficial sărbătoarea Zilelor oraşului Călimăneşti, cu şedinţa festivă a Consiliului Local, şedinţă în cadrul căreia va fi conferit şi titlul de „Cetăţean de Onoare” domnului dr. Gheorghe Mămularu.

Tot vineri, 18 mai 2018, Sfânta Mănăstire Cozia va găzdui ca, în fiecare an, un Te Deum în cadrul căruia cuplurile care au împlinit 50 de ani de căsătorie vor primi Diploma de Fidelitate.

Manifestările organizate de administraţia locală a oraşului Călimăneşti vor continua cu activităţi culturale, sportive şi artistice vineri seara, sâmbătă şi duminică. Cei care vor avea plăcerea să fie alături de oraşul Călimăneşti în cele trei zile de sărbătoare vor putea participa la lansări de carte, concurs de biciclete şi alergare, concerte de muzică uşoară şi populară, cu participarea artiştilor: Alexandra Ungureanu, Deepcentral, Trupa Compact, Ionuţ Fulea şi formaţia instrumentală „Codru de România”.

O noutate pentru Zilele oraşului Călimăneşti din acest an este Festivalul de Folclor pentru Copii şi Tineri „Alutus”. Aflat la prima ediţie, festivalul va aduce în atenţia publicului frumuseţea şi originalitatea tradiţiilor unor regiuni diverse din ţara noastră - promovate la Călimăneşti de ansambluri folclorice ale Palatelor Copiilor din toate zonele ţării – şi va debuta, sâmbătă, 19 mai, cu o paradă a portului popular pe traseul Liceul de Turism Călimăneşti – Parcul Central.

Un spectacol de lasere şi un foc de artificii vor completa manifestările pregătite pentru oraşul Călimăneşti la ceas aniversar.

Vă aşteptăm cu drag la Zilele oraşului Călimăneşti!

PRIMAR,

DR. FLORINEL CONSTANTINESCU