Luni, 10 Iunie 2019 08:04

CONSTRUIRE-REABILITARE ZONĂ VERDE «POIANA LUI CĂLIMAN», CĂLIMĂNEŞTI, JUD. VÂLCEA, SMIS 118882

Scris de
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Titlul proiectului: „CONSTRUIRE-REABILITARE ZONĂ VERDE «POIANA LUI CĂLIMAN», CĂLIMĂNEŞTI, JUD. VÂLCEA”

Numele beneficiarului: ORAŞ CĂLIMĂNEŞTI

Obiectivele proiectului: Obiectivul general al proiectului îl constituie îmbunătăţirea mediului urban prin reconversia funcţională a unui teren degradat din oraşul Călimăneşti şi transformarea lui într-un spaţiu verde. Printre obiectivele specifice ale proiectului se numără:

1. Amenajarea unui spaţiu verde în suprafaţă de 4.150 mp;
  2. Îmbogățirea biodiversității prin plantarea unor arbori şi arbuşti deosebiți, specii adaptate condițiilor climatice locale;
  3. Amenajarea unui loc de joacă pentru copii în interiorul spaţiului verde;
  4. Amenajarea de alei pietonale pavate în suprafaţă de 150,50 mp;
  5. Construirea unui grup sanitar în suprafaţă de 13,5 mp;
  6. Realizarea unui sistem de iluminat în cadrul spaţiului verde, fiabil şi eficient energetic;
  7. reşterea calităţii mediului înconjurător prin amplasarea de coşuri de gunoi în interiorul spaţiului verde;
  8. Dotarea spaţiului verde nou creat cu un foişor (dotat cu bănci şi mese de şah) şi balansoare;
  9. Dotarea spaţiului verde nou creat cu sculputuri de grădină (7 cai);
  10. Întreţinerea spaţiului verde nou creat prin realizarea unui sistem de irigaţii.

Valoarea totală a proiectului (inclusiv finanţarea nerambursabilă): 4.153.788,94 lei, din care Valoarea eligibilă nerambursabilă din FEADR 3.530.720,60 lei, respectiv din Bugetul naţional 539.992,56 lei

Data începerii şi finalizării proiectului: 01.10.2017 – 30.04.2019

Codul MySMIS: 118882

Rezultatele proiectului: Suprafaţă spaţii verzi create: 4.150 mp; Prin prezentul proiectul se va crea un spaţiu verde în suprafaţă de 4.150 mp prin reconversia unui teren degradat şi neutilizat de pe raza UAT Călimăneşti. Pe spaţiul verde nou creat se vor planta arbori, arbuşti şi gazon şi se vor amplasa: un loc de joacă pentru copii, alei pietonale, grup sanitar, foişor dotat cu bănci şi mese de şah, coşuri de gunoi şi 7 sculpturi de grădină. De asemenea, pe spaţiul verde nou creat se va monta un sistem de irigaţii şi un sistem de iluminat.

Pentru informaţii detaliate despre celelalte programe cofinanţate de Uniunea Europeană, vă invităm să vizitaţi www.fonduri-ue.ro precum şi Programul Operaţional Regional 2014-2020 si pagina de facebook inforegio.ro

Citit 92 ori Ultima modificare Luni, 10 Iunie 2019 08:05